Registry dlužníků

V České republice v současnosti fungují čtyři registry dlužníků, do kterých mohou instituce nahlížet pro kontrolu svého potenciálního klienta. Bankovní registry představují Centrální registr úvěrů České národní banky a Czech Banking Credit Bureau. V nebankovním sektoru pak fungují registr SOLUS a Centrální registr dlužníků CERD. Všechny registry obecně fungují na jednotné bázi. Jde o evidenci placení respektive neplacení daného člověka. Každý jeho úvěr či půjčka jsou zaznamenány a případné problémy evidovány.

Bankovní registry

Každý registr funguje na nepatrně jiné bázi a své informace poskytují jiným institucím. Bankovní centrální registr úvěrů eviduje závazky fyzických i právnických osob u bankovních institucí. Je zde pravidelně měsíčně aktualizovaná databáze všech poskytnutých úvěrů v bankovním sektoru a jejich splácení. Nejsou zde informace o spotřebitelských úvěrech, hypotékách ani depozitních účtech klientů. U Czech Banking Credit Bureau eviduje jak negativní, tak i pozitivní informace o klientech a jejich úvěrových produktech. Díky těmto informacím mají pak nahlížející instituce k dispozici řadu informací a minulých úvěrech žadatele, jeho platební morálce a může se instituce podstatně lépe rozhodnout, zda je daný klient pro banku věrohodný a ověřený.

Nebankovní registry

Nebankovní registry pak sdružují instituce, které si navzájem vyměňují informace spíše negativního charakteru a evidují si pouze klienty, kteří mají problémy se splácením a dodržováním lhůt. Každá instituce pak přistupuje k takovým informacím velmi individuálně a při schvalování půjček dává jednotlivým údajům váhu podle svého uvážení. Takže i několik málo opožděných splátek nemusí v konečném důsledku pro instituci poskytující peníze znamenat nikterak významný problém.
Registr dlužníků online zdarma.

V české republice působí dva bankovní a dva nebankovní registry.

Bankovní registry
Centrální registr úvěrů ČNB
- Czech Banking Credit Bureau

Nebankovní registry
- Solus registr dlužníků
- CERD - Centrální registr dlužníků

Publikováno 29. 1. 2014
www.oPůjčky.cz, SIALINI, spol. s r.o., Komenského 3143/32, 747 21 Kravaře, IČO: 27807959, DIČ: CZ27807959


Podmínky použití a ochrana osobních údajů
Informační a inzertní web o půjčkách. Nejsme poskytovatelé ani zprostředkovatelé půjček.
Upozornění: informace na tomto webu mohou být neaktuální.